Ha szeretnél a Halradar horgászportál társszerkesztője lenni, akkor jelentkezz a rekordlista@gmail.com e-mail címen. Kiből lehet társszerkesztő? Mindnekiből, akinek van ötlete az oldal továbbfejlesztésére, híreket, cikkeket írna a portál számára.
Kecsegére csakis fenékhorgászattal érdemes próbálkozni. Ezt élőhelye, az igen mély, sodró víz egyértelművé teszi...
A kecsege horgászata
Kecsegét nehezen fogható halnak tartják. Fogási ideje nem köthető évszakhoz, mert minden évszakban jelentkezhet a horgon.
Kecsegére csakis fenékhorgászattal érdemes próbálkozni. Ezt élőhelye, az igen mély, sodró víz egyértelművé teszi. Horgászbotunk semmi esetre se legyen érzéketlen merev „dorong”, mert a kecsege finom kapásait a vastag botvég nem jelezheti jól láthatóan. Jók a 20 – 60 g dobósúlyú, 2,5 – 3,0 mm csőátmérőjű, 2,7 – 3,3 m hosszú hagyományos vagy teleszkópos botok de mióta a feederbotok megjelentek hazánkban is, ezeket is előszeretettel használják. A 3,6 – 4,2 m hosszú „medium heavy” vagy „heavy” feederbotok vékony, érzékeny hegye remekül mutatja a legfinomabb kapást is, és akkor sem hagy cserben, ha többkilós kecsegét vagy márnát akasztunk meg vele. Zabos Géza igen eredményesen horgászott ugyan az általa felgyűrűzött 4,6 – 5,4 m-es, érzékeny végű csőbotokkal, 0,15 – 0,17-es zsinórral!, de az ilyen szerszám csak nagyon gyakorlott, tapasztalt horgász kezébe való és nem engedélyezi a 15 – 20 g-nál súlyosabb fenékólom használatát sem. Arra azonban ő is figyelmeztet, hogy a szerelék finomításának is vannak határai (a fent említett méretek) így célszerűbb a hagyományos botokhoz 0,25 – 0,30-as zsinórt, a feederekhez 0,20 – 0,25-ös zsinórt használni. A vastagabb zsinór használata igen hátrányosan befolyásolja a kecsegekapásokat. Vékonyabb zsinórral a kisebb tömegű ólmot is könnyebben bent tarthatjuk mederben, mert a víz sodra kevésbé fekszik bele, mint a vastagabba. A végszereléket a márnánál leírtakhoz hasonlóan „csúszó-rögzített” ólommal kell szerelni. A látszólag ellentmondásos elnevezésű felszerelés lényege, hogy az ólom az előkén és csúszó gyűrűvel van a főzsinórra fűzve és a horogtól szelepgumi-ütközőkkel van a megfelelő távolságra tartva. Ez a távolság szabadon változtatható. Az ólomelőke mindig egy-két számmal legyen vékonyabb, mint a főzsinór, hogy elakadás esetén csak az szakadjon be. Az ilyen szereléken a horog-ólom távolságot a szelepgumi ütközők ide-oda csúsztatásával tetszés szerint változtathatjuk, arra kell csak vigyázni, hogy az ütközőket, melyeken csupán egyszer fűztük át a zsinórt, mindig megnedvesített állapotban toljuk el, mert különben elvágja őket a zsinór.
Csaliként használhatunk közepes méretű trágyagilisztát, csontkukacot, kisebb halszeletet vagy halhús kockát.