Ókori horgok
a, kovakőből pattintott horog
b, csont horog
c, bronzkori horog
Ismerkedjünk meg felszerelésünk ez apró, de annál lényegesebb elemével! A horog részeit a 1. ábra szemlélteti. A horog hegye (a) szakálla (b) öble (c) szára (d) és a zsinórra erősítéshez szükséges lapka vagy szem (e). A horgok alakja igen változatos. Alapvetően kétféle horgot különböztetünk meg, a rövid- és a hosszúszárú horgokat. A rövidszárúakat általában a békés halak horgászatához, a hosszúszárúakat a ragadozók horgászatához alkalmazzuk. A rövidszárú horog nagyobb szög alatt, a hosszúszárú kisebb szögben hatol a hal szájába. A rövidszárú horog jobban elrejthető a csaliban, így kevésbé keltheti fel az óvatos békés halak gyanakvását, ugyanakkor a nagyobb behatolási szög is elegendő ahhoz, hogy a puhaszájú halat megakasszuk. A hosszúszárú horog kisebb behatolási szöge nagyobb erővel hatol a kemény, csontos ragadozószájba és a ragadozóknál nincs jelentősége annak, hogy a horogszár látható.
1.ábra
Meg kell ismerkednünk a horgok méretezésével is. Eltekintve attól, hogy az Európában leggyakrabban használt számozás, mely 10/0-tól, a legnagyobb mérettől 26-ig, a legkisebb méretig terjed, sajnos az egyes gyárak termékei azonos számozás mellett jelentős eltérést mutatnak.
A horgok színének elvben nincs túl nagy jelentősége, bár ésszerűnek tűnik, hogy a kukoricához aranyszínűt, a gilisztához barnított, a kenyérhez, csontkukachoz nikkelezett, a szúnyoglárvához piros színű horgot használjunk. Annál nagyobb szerepe van a horgok felületvédelmének. A jó aranyozás, nikkelezés, barnítás megakadályozza, hogy horgaink megrozsdásodjanak
A horgok jó minőségű acélhuzalból készülnek. A gyártás igen fontos része az alakrahozott horgok edzése, amely biztosítja, hogy a horog ne törjön, de ne is hajoljon ki nagyobb terhelés alatt. Olyan horog persze nincs, amelyet se eltörni, se kihajlítani ne lehetne nagy erő alkalmazásával. A jól edzett horognak rugalmasan kell ellenállnia a fellépő erőhatásoknak.
Hogy a kezdőhorgász milyen horgokat szerezzen be magának, arra könnyű tanácsot adni, feltételezve, hogy nem rögtön pontyozással vagy harcsázással, hanem küszök, kisebb keszegek fogásával fog először próbálkozni. Ebben az esetben a 10 és 20 sz. közötti méretek jöhetnek számításba.
Modern matchorog
Ragadozó halak horgászatához használjuk a hármashorgokat(2.ábra). Leginkább műcsaliknál alkalmazzák, ahol a kapás másodperc tört része alatt zajlik le és fontos, hogy a hal megakadjon.
2.ábra
A műcsalik drillingjeinek valóban éleseknek kell lenniük, hogy a rájuk kapó ragadozó azonnal „odaragadjon”.
Hármashorgok mérete
Kisebb hármashorgokból pl. csukázáshoz, horogkombinációkat is kialakíthatunk annak érdekében, hogy minél gyorsabban bevághassunk, ha a terep nem engedi a néhány másodperces vagy hosszabb kivárást. A hármashorgokat is a sokmenetes horogkötéssel vagy a módosított clinch csomóval köthetjük a monofil zsinórra, műcsalikhoz vagy a fémelőkékhez ún. kulcskarikákkal csatlakoztathatjuk.
forrás: A Magyar horgászat kézkönyve
képek: http://library.thinkquest.org