A máig aktuális világrekorder ponty
Az első kész bojlik 1985 ben kerültek a piacra.A bojlis horgászatban 1972- 73 ban ment végbe a legnagyobb fejlődés, amikoris az eltitkolt ,,hajas“ szerlék elterjedt a horgászok körében.Két angol horgász, Lenny Middleton és Kevin Maddocks óriási akváriumban pontyokat tartottak és kísérleteket végeztek rajtuk.Észrevették, hogy a ponty nemcsak azt a bizonyos táplálékot veszi fel, hanem körülötte mindent felszippant.Ezzel bebizonyították, hogy a hajas végszerelékben a horgászok joggal bíznak.A pontyhorgászat terén sok szereléket feltaláltak.Utánuk a 80- as évek legeredményesebb horgásza Rod Hutchinson lett, aki szintén végszerelékekkel és aromákkal kísérletezett eredményesen.
A bojlishorgászat lényege a nagytestű pontyok kifogása és visszaengedése!!!
A Bojlis horgászat alapkellékei:(mivel a botok, orsók és zsinórok használata minden horgásznál egyedi, erre itt nem térek ki)
Rod- Pod –bottartó állvány, amelyre az elektromos kapásjelzők és a hozzá tartozó swingerek vagy kúszómajmok illeszthetőek.Általában állítható a botok magassága és a botok parttal összezárt dőlési szöge.
Nagyméretű sűréuszövésű pontymerítő – mivel ennél a horgászmódszernél általában nagyméretű a zsákmány, akár 20- 30 kg- os szükséges a nagyméretű mély merítőszák.
Pontyzsák – ha esetleg éjjel fogjuk halunkat és szép fotót szeretnénk készíteni róla természetes fénnynél, ebben biztonságosan élve tudjuk tartani reggelig.Mivel ez is sűrű szövésű, amit a fogságban lévő hal felöklendez, meg tudjuk vizsgálni.Ebből következtethetünk a ponty táplálkozására.Fontos, hogy megnedvesítjük, mielőtt belehelyezzük a halat.
Pontymatrac – a hallal való kíméletes bánásmód érdekében nélkülözhetetlen.Mielőtt ráhelyezzük a halat, be kell vizeznünk.Szákolás után és fényképezéskor ill. mérlegeléskor is használjuk.Ha a ponty elkezd csapkodni, ez megvédi a sérülésektől.(Mérleglésnél a pontymatrac súlyát ki kell vonni)
Mérleg- húzós mérleget használjunk, mert kicsi és jól elfér.A kampójába a pontymatracot, a pontyzsákot, vagy kimondottan erre a célra gyártott hálót akasszuk.
Fertőtlenítőszer – a ponty horog ütötte sebeit fertőtlenítjük vele, ill. vizsgáljuk át a testét, van- e rajta valami sérülés.
Csónak – nem nélkülözhetetlen, kellék, de használata előnyös.Etetésnélés fárasztásnál nagyon nagy előny.
Halradar – nélkülözhető, nem ahalat keressük vele, hanem a medertöréseket, haltartóhelyeket, és vízmélységet mérünk vele.
Horogszabadító – horog szabadítására alkalmas.
Dobócső, csúzli – etetésnél alkalmazzuk.A csúzlival 30-40 m-re, a dobócsővel 100-120 m- re etethetünk pontosan.
Kényelmes fotel, horgász szék – kényelmes horgászatot tesz lehetővé.
Sátor – több napos horgászat során nélkülözhetetlen
A kíméletes bánásmód érdekében bizony a pontymatrac elengedhetelen
(forrás: www.haldorado.hu)
Technikai segédeszközök:
GTM 40+ - egyszerűen a szilon végérekötjük és bedobjuk.Minden 1,5 m mélységben megméri a víz hőmérsékletét tizedfok pontossággal, és a víz mélységét is.
Walkie Talkie – behordásnál alkalmas arra, hogy a parton maradt horgász navigálni tudja a csónakban ülőt.Vagy a tó egy másik részén horgászó barátunkkal megbeszélhetjük az eseményeket, tájékoztathatjuk1-1 fogásról.Headset(mikrofon,fülhallgató) segítségével a kezeink szabadok maradnak.
Fejlámpa – nagyon jó találmány, mert a kezünk szabadon marad.
Napelemes kerti lámpa – a horgászhely megvilágítására alkalmas.
Távirányítós etetőhajó – Ha messze horgászunk, pontosan belehet vele etetni.
GPS – etetésnél alkalmazhatjuk, m2 pontossággal meghatározza a helyztünket, ill. az etetést.
Barátom, bojlis módszerrel zsákmányolt halával
Etetés:
Ha a víz hőmérséklete 12- 14 oC fölé emelkedik, etethetünk többet, ha viszont kevesebb ennél, spórolósan etessünk!Ez azt jelenti, hogy naponta 20- 50 dag bojlit, és 1- 1,5 kg pelletet, partikelt, esetleg magmixet.Ha a pontyok ott vannak, táplálkoznak, ráetethetünk naponta 2- szer is akár, de ha kapásunk sincs, a ráetetésnél az etetőanyag mennyiségét minimumra kell csökkentenünk.Ha 2- 3 napig nincs kapásunk, akár helyet is változtathatunk.De ki is várhatjuk, lehet a halak csak 1 hét múlva találják meg az etetést.Biztos recept nincs a sikerre.
Partikel:
A partikel, mint horgász- szakkifejezés magába foglalja szinte az összes magot, diófélét, babfélét, amit a horgászathozfel tudunk használni. Nagy előnyük, hogy olcsók és így olcsón nagy területet meg tudunk velük etetni, és rádásul a ponty is szereti.
Bab – legolcsóbb csalik közé tartozik, jól vesz fel íz- és színező anyagokat. Elkézsítése: 12- 14 órás áztatás után ugyanabban a vízben 20- 30 percig lassú lángon főzzük.Ez idő alatt megpuhul, és saját aromája is kibontakozik.Tipp: az áztató vízbe tehetünk aromát, édesítőszert, vagy fokhagyma- levesport.Egy zacskó fokhagyma- levespor 1 kg babra elegendő.Jól felerősíti az ízét.
Csicseriborsó – univerzális csali, ponty és compó egyaránt kedveli.Elkészítése ugyanaz mint a babnál.
Juharmag – Rod Hutchinson tette a 60- as, 70- es években ismertté, színezni nem érdemes, csak ha már csírázik.Elkészítése ugyanaz, mint a babé.
Apró magvak – magok 3 mm- es nagyságig.Elkészítésük: 2 rész vízben 1 rész apró mag- mixet 3 óra hosszban áztatjuk, majd 10 percig főzzük.Kihűlés után rögtön bevethetőek, de 2-3 napnyi állás után jobban kibontakozik az ízük.Ízesíthetőek.
Kukorica – Szükségtelen a bővebb kifejtés, mindenki ismeri.Elkészítéséhez annyit, hogy 12-14 órányi áztatás 30 perc főzés után előnyös,ha 2 napig lezárt edényben erjedni hagyjuk.Szárazan sose etessünk vele.
Kendermag – gyorsítja a halak emésztését az oloaj, ami benne van.12 óra áztatás, 5- 10 perc f’őzés után légmentesen lezárható edényben megdagad.
Dió és mogyorófélék – 12,de inkább 24órát áztassuk, és 30, de ha szükséges akár 60 percig is főzzük.
A tigrismogyorót nem csak a ponty szereti, az amur kedvelt tápláléka is
(forrás. www.peca.hu)
A csali kiemelése:
A csalit ki lehet emelni a beetetett bojlitól, amihez általában Dipet használunk.A Dip kapható folyékony, és por alakban is.A folyékonyba a csalit mártogassuk.A por alakút úgy a legcélszerűbb használni, hogy instant zselatint vízzel keverjük, ebbe mártjuk a csalit, majd pordipbe, és ezt 3- 5 ször megismételjük.Esetleg az instant zselatint helyettesíthetjük folyékony dip-el. Rengeteg aroma, eszencia illóolaj és mindenféle íz- és ízesítőanyag kapható a kereskedelmben, általában rájuk van írva hogz mennyit mennyi kg-hoz ajánlatos keverni. A csalit ki lehet emelni rikító színével, és ha pl. Pop- Up lebegő bojlit használunk.
Mostanában a mi baráti körünk is gyakran előnyben részesíti a bojlizást
A Bojli alapanyagai és összetevői:
A táplálék proteinekből, szénhidrátokból, zsírokból, vitaminokból, ásványi anyagokból és vízből áll.Ha csak egy is ezekből hiányzik, az életlehetetlenné válik.
Proteine (fehérjék) – a természetben 22 fajta biológiailag fontos aminosav fordul elő.Ezek változatos kapcsolódásaiból keletkeznek a különféle proteinek.A legfontosabb proteinek közé tartoznak az enzimek.40- 45 %- tól több proteint felesleges a boilie- ba keverni.
Szénhidrátok – a legfontosabb szénhidrátok a cukor és a keményítők.A pontyok ezek segítségével zsírokat hoznak létre, amit később mozgási energiává alakítanak át.Szénhidrátokban gazdag Boilie- alapanyag a búzadara, rizsliszt vagy a burgonyaliszt.
Zsírok – a Bojli zsírtartalma 3- és 10 % között az ideális, de ha több, az sem káros a ponty számára.
Vitaminok és ásványi anyagok – ezek az egészség szempontjából fontosak, e nélkül a bojli többi összetevője szinte semmit sem ér.
Kazein – a legfontosabb fehérje, tehéntejből nyerhető.A kazein tápértéke 52 %.A fehérjetartalma kb. 90 %, zsírtartalma 1 %,ásványi anyag tartalma 2,5%.A bojli- készítés során 20- 50 % felhasználható.
Lactalbumin- a második legfontosabb protein, kellemes tejíze van.Fehérjetartalma kb. 80 %, laktóztartalmakb. 9 %, zsír 5 %, ásványi anyagok 4 %.Boilie készítésénél felhasználható arány 10- 15 %.
Nátriumkazein – nagyon könnyű, vigyázni kell az adagolásnál.Maximum 15 %- ig.Fehérjetartalma kb. 80 %, zsír 1 %, ásványi anyagok 4 %.
Tojásalbumin (egg albumin) – szárított tojásfehérjéből kézsül.3 %- os arányban az ideális, de ha nagyon kemény boiliet akarunk kapni, akkor akár 7 % arányban is keverhetjük.
Szójaliszt – fehérfetartalom kb. 40 %, zsír 20%, lecitin 2,5 %, ásványi anyagok 5,5 %.
Búzaglutén – nehezen emészthető, fehérjetartalma kb. 80 %, tápértéke alacsony.Maximum 10 %- os arányban ajánlott.
Kukoricaglutén – fehérjetartalma 15 %, felhasználható 20 %-ig.
Búzacsíra – magas a B vitamin tartalma. Felhasználható 30 %- os arányban. Fehérje tartalma 15 %.
Kukoricaliszt vagy kukoricadara – gazdag a lysin nevű aminosavban . Felhasználható 30 %- os arányban. Fehérje tartalma 15 %.
Búzadara – felhasználható 30 %- os arányban. Fehérjetartalma 10 %, zsír 1 %.
Burgonyaliszt – felhasználhaó 15 %- os arányban. Fehérjetartalma 35 %.
Rizsliszt – felhasználható 30 %- os arányban. Fehérjetartalma 7,5 %, zsír 0,6 %, ásványi anyagok 0,6 %.
Vitamealo – nagyon fontos, felhasználható 30 %- os arányban, Fehérje tartalma kb. 33 %, zsír 3%, ásványi anyagok 5 %.
Nectarblend – felhasználható 40 %- os arányban. Fehérjetartalma kb.20 %, zsírtartalma kb. 4,8%.
Pisztráng pellet – fehérjetartalma kb. 40 %, zsír 10 %.Felhasználható 70 %- os arányban.
Halliszt fehérhalakból – Fehérjetartalma kb. 60 %. 70 %- os arányban felhasználható.
Vörös sügér liszt – Könnyebben emészthető,mint a többi halliszt.Fehérjetartalma kb. 64 %, zsír kb. 8 %. Felhasználható 70 %- os arányban.
Szardínia és Anchovy- liszt – összekeverve a kettő a legintenzívebb szagú halliszt.Fehérjetartalma kb. 65 %. 20 %- nál nagyobb arányban nem ajánlott felhasználni.
Rákliszt – Különböző fajtái vannak, pl. Garnélarák, stb.Nagyon könnyű.Fehérjetartalma 65 %, felhasználható maximum 15 %- ig.
Májpor – Rengeteg vitamint és aminosavat tartalmaz.8 %-os arányban használható fel.
Betain – boilie készítéskor ne a száraz anyaghoz keverjük, hanem a tojáshoz. 10 tojáshoz 4- 10 g ajánlott.
A feederezésnél is alkalmazom a bojlis módszert, bár ott inkább a pelleteket kedvelem
Különleges módszerek:
A népszerű PVA – a legelső Poly Vinyl Alkohol termék a Pva Stringer (zsinór).Erre félbevágott, vagy egész bojli darabkákat lehet fűzőtűvel fűzni, ezt pedig a horogra erősíteni.Így el lehetett érni, hogy a csalibojlink mellett mindig legyen Pár szem boilie.De ezenkívül már gyártanak PVA zacskót, mely szintén feltölthető tetszés szerint, PVA hálót, amely szintén ugyanazt a célt szolgálja, és PVA kapszulákat, amelyekbe aroma tölthető.A lényegük az, hogy a vízbe érve kb. 1 perc alatt elolvadnak.
A törpe harcsa gond – gyakran előfordul, hogy a törpék lerágják a csaliboiliet néhány óra alatt.Ilyenkor vagy a Solar Jail Baits- ába (csali börtönébe) kell a csalit tennünk, Vagy egy női harisnyanadrágba kell csomagolnunk, és a végén pillanatragasztóval összeragasztanunk. Az ígybevetett csali ellenáll a törpék támadásainak.
A Subfloat módszer – olyan esetekben előnyös, ha egy víz alá került erdő van előttünk, de a parttól maximum 400- 500 m- re egy plató található.Az ólom 150- 350 g- os legyen, hogy a zsinór befeszítésekor ne mozduljon el az etetésről.Kell hozzá egy műanyag flakon, aminek a tetejébe egy 4 mm- es lyukat kell belefúrni és kétkomponensű ragasztóval egy forgókapcsot rögzíteni.Ezt kell felhúzni a zsinórba és egy sima stopperrel megütköztetni.Az etetésen le kell engedni, és 20- 30 cm-re a víz alá húzni. Kapás után a ponty nem szabadul a zsinór belazulása során sem, mert a flakon feszesen tartja. Ezután a dolgunk csak annyi, hogy csónakkal fölé evezünk a halnak, és felvesszük a kontaktust.
Rózsa Arnold
(dreezy91)