Víz és Halvédelem I.
2009.01.13. 16:19
![](portal/halradar/image/news/06.gif)
Magyarországon mintegy 140 000 hektárnyi természetes és egyéb vízterület áll a horgászok rendelkezésére. Ezek közül a legnagyobb a Balaton „a magyar tenger”, míg a legkisebb a Jász-Nagykun-Szolnok megyében lévő 0,3 hektáros „gödör”.
Halas vizeink
Magyarországon mintegy 140 000 hektárnyi természetes és egyéb vízterület áll a horgászok rendelkezésére. Ezek közül a legnagyobb a Balaton „a magyar tenger”, míg a legkisebb a Jász-Nagykun-Szolnok megyében lévő 0,3 hektáros „gödör”.
Ami pedig a tógazdaságok területét illeti, ezekből 22 462 hektárnyi található. Ebből 6400 hektár van állami tulajdonban, míg a fennmaradó rész mintegy 160 magánkézben lévő halgazdasághoz tartozik. Tavakat illetően vannak 100 négyzetméteres (ívató) és 500 hektáros (hizlaló) tavak is. Építés szerint ismerünk völgyzárógátas, hossztöltéses és körtöltéses halastavakat. A kisebb tavak általában a Dunántúlon létesültek és tekintélyes részük völgyzárógátas. Nagyobb tavak az Alföldön és a Tiszántúlon vannak, ezek többsége hossztöltésű vagy körtöltésű.
Vízszennyezésről, halpusztulásról általában
A természetes vizek a patakok, folyók vagy tavak szennyezése egyidős az emberiséggel. Ugyanez igaz a halpusztulásra is. Ha netán sikerül kinyomozni a vízszennyezőt, a tapasztalatok szerint „röhögve” kifizetik a néhány mázsányi, tonnányi hal ellenértékét, mert úgy számolnak, hogy nekik ez sokkal kevesebbe kerül, mint a modern szennyvíztisztító művek. A károkozók főleg az ipari létesítmények.
![](http://images.netbag.hu/20090505/14274437294.JPG) ![](http://lh5.ggpht.com/_PoKMnC1Oy4c/TCmDPxMIsKI/AAAAAAAAAUY/AHHCh1_1BdE/05.JPG)
Szemetes vízpart
Mióta az emberek rájöttek, hogy a felszíni és a felszín alatti vizek tönkretétele nemcsak az élővilágot veszélyezteti, hanem az embereket is, azóta világszerte figyelmet fordítanak a vízvédelemre. Ennek hatására vízvizsgáló laboratóriumok és szennyvíztisztító telep létesültek és létesülnek még napjainkban is.
A víz szennyezésétől függően az alábbi csoportosítást alkalmazzuk:
a, rendkívül erősen szennyezett víz
b, erősen szennyezett víz
c, mérsékelten szennyezett víz
d, alig szennyezett víz
![](http://images.netbag.hu/20090505/14274685337.jpg) ![](http://lh5.ggpht.com/_PoKMnC1Oy4c/TCmDPgTFjFI/AAAAAAAAAUM/jbS6EbVz3_k/02.jpg)
Szennyezett víz=halpusztulás
Jelenleg kevésbé, de korábban jelentős mennyiségben jutottak főleg a kommunális szennyvizekkel, szerves- és műtrágya stb. bemosódásával növényi tápanyagok természetes vizeinkbe. E tényezők hatásaként a vízinövények tömegesen elszaporodtak, buja fejlődésnek indultak. Az algák tömeges jelenléte a víz bezöldülését okozza, ha a hínárfélék hasznosítják a nevezett tápanyagokat, akkor kialakulnak a víz alatti hínármezők.
A halpusztulások senkinek sem jók. Sem a halaknak, sem a károsultaknak, sem a károkozónak.
Mi okozza a legtöbb halpusztulást? Sokféle oka lehet, ezek azonban a legtöbbször a következők:
Elöregedett, erősen feliszapolódott tavakban, holtágakban gyakori a kánikulák idején, a hajnali, máskor a jég alatti oxigénhiány, a mérgező ammónia vagy kénhidrogén felszabadulása. Hasonlót okozhat a tisztítatlan szennyvíz is.
![](http://images.netbag.hu/20090505/14274178235.jpg) ![](http://lh3.ggpht.com/_PoKMnC1Oy4c/TCmDP8CSKkI/AAAAAAAAAUU/ARM3g8zgCJY/04.jpg)
Oxigénhiányban szenvedő hal
A mezőgazdaságban felhasználásra kerülő növényvédő szerek szakszerűtlen kezelése, kijuttatása, netán a csapadékkal a felszíni vizekbe való bemosódása idézhet elő tömeges halpusztulást.
Az ipari létesítményekből kikerült nem kellően megtisztított szennyvízben megszámlálhatatlan mérgező anyag fordulhat elő, ami szintén halpusztulást okozhat.
![](http://images.netbag.hu/20090505/14274894609.jpg) ![](http://lh5.ggpht.com/_PoKMnC1Oy4c/TCmDPehqVPI/AAAAAAAAAUI/53zMPKSjNy0/01.jpg)
Haltemető
Vannak olyan emberek, akik úgy gondolják, hogy a halakkal minden megetethető- piszkos, szennyezett magtári söpredék, dohos, penészes gabona, lejárt szavatosságú táp, romlott, büdös vágóhídi hulladék stb. Akik így vélekednek kíváncsi vagyok, hogy megennék-e a penészes kenyeret, szalámit vagy meginnák-e a romlott tejet stb. A felsoroltak is a halak életének végéhez vezethetnek.
felhasznált szakirodalom: Pénzes Bethen: Halaink
|