Víz és Halvédelem II.
2009.01.13. 16:20
![](portal/halradar/image/news/ffffff.jpg)
A vízszennyezés nem mindig látható. Azonban a vízi élőlények így például a halak rendellened állapotukkal, viselkedésükkel, netán pusztulásukkal felhívják a figyelmünket, hogy itt valami baj van.
Mit tehetünk vízszennyezésnél, halpusztulásnál?
A vízszennyezés nem mindig látható. Azonban a vízi élőlények így például a halak rendellened állapotukkal, viselkedésükkel, netán pusztulásukkal felhívják a figyelmünket, hogy itt valami baj van.
A vízminőség romlásának észlelhető tünetei:
I. Megváltozott a víz korábbi
a, színe (zöldre, kékeszöldre, barnászöldre stb. színeződött)
b, szaga (kőolajra, petróleumra, szalmiákra, klórgázra, trágyalére, mocsárra stb. emlékeztet)
c, felszíne (hab, olaj, uszadék borítja a felszínt)
d, átlátszósága (opálossá, zavarossá, teljesen áttetszővé vált)
e, élőlényeinek állománya, jellege (pl. eltűntek az algák, az algáknál vízi virágzás észlelhető, a hínárfélék lankadtak vagy elszíneződtek, eltűntek az alsórendű rákok, a kagylók héjai szétnyíltak, a halak a felszínre emelkedtek, pipálnak)
f, élővilág összetétele (az egyes fajok vagy az egész élővilág megsemmisült)
g, partján lévő növényállománya
A fent említett tüneteket észlelve haladéktalanul az alábbiak szerint kell cselekednünk:
II. A helyszín jegyzőkönyvileg kerüljön rögzítésre
a, a korábbi állapothoz képest megváltozott vízterület helye,
b, az észlelt változás időpontja,
c, a megfigyelt változások,
d, az időjárási körülmények
III. Amennyiben nem vaklármáról van szó, akkor haladéktalanul értesíteni kell a területileg illetékes halőrt vagy a horgászegyesület vízvédelmi felelősét vagy az egyik vezetőségi tagot. Ők ezt követően értesítik a megyei horgászszövetséget, valamint a területileg illetékes vízügyi igazgatóságot.
Ha az alábbi intézkedések megtörténtek az illetékes hatóságok vízmintát vesznek és azokat kielemzik, amelyek egy bírósági tárgyalás során perdöntőek lehetnek.
Hogyan végezhetünk kárbecslést?
Ha a halpusztulást folyóvízen észleltük, akkor az 5 – 10 perc alatt leúszott tetemek mennyiségét kell beszorozni az elhullott állatok sodrási/megfigyelési időszakával. Egyidejűleg megmérendő a károsodott halak tömege, méret és fajonkénti csoportosításban.
![](http://images.netbag.hu/20090505/14292934727.jpg) ![](http://lh4.ggpht.com/_PoKMnC1Oy4c/TCmDPnQkvKI/AAAAAAAAAUQ/xlVibXzcttY/03.jpg)
Muszáj ilyet látnunk?
Amennyiben állóvízben keletkezett a kár, akkor meghatározandó az 1 m²-en lebegő halhullák mennyisége, majd ez az „egység” beszorzandó avval a vízfelülettel, ahol megsemmisült állatok lebegnek. Természetesen ebben az esetben is meghatározandó a károsodott halak mérete és faja.
felhasznált irodalom: Pénzes Bethen: Halaink
|