|
A tőkés réce
2009.06.21. 10:59
Egész Európában, Ázsia és Észak-Amerika jelentős részén elterjedt, a Kárpát-medencében a leggyakoribb récefaj.
A tőkés réce
Nevezik még „vadkacsának” is. Annál is inkább, mert a házi kacsafajták őse. A legközönségesebb récefajunk. Még Budapesten a Városligeti-, a Feneketlen- stb. tavakban is megtalálható. Átlagos hossza 58 cm. Testtömege 750-1450 gramm. A tojó mintegy negyedével kisebb és könnyebb, mint a hím. Tavasszal a nászruhás gácsér feje és nyaka sötétzöld és fémesen csillog. Begye és melle barna. Háta szürkésbarna. Farcsíkja és farkfedői feketék. Középső farktollai kékeszöldek és végük felkunkorodó. Csőre sárgás.
A gácsér
A tojó kevésbé feltűnő, alapszíne rozsdabarna, apró, fekete pettyekkel. Kültakarója tipikus rejtőszínezet, amely azt a célt szolgálja, hogy a fészkén ülő madarat elrejtse ellenségei szeme elől.
A tojó
Többnyire sással, náddal, gyékénnyel szegélyezett, hínárfélékkel részint ellepett vízrészeket, lápokat, tavakat, holtágakat kedveli, de a folyóvizeken is gyakori. A Dunán és a Tiszán télen, az állóvizek befagytával sokszor tömegesen jelentkezik. A víz felszínén és alatta egyaránt jól úszik, de a repülésben is jeleskedik.
Repülés közben
Többnyire párban él. Az ivarérettséget egyéves korban éri el. Ha kedvez az időjárás, már márciusban hozzákezd a fészeképítéshez. Fészekalj 9-13 db tojásból áll, melyen 22-28 napig kotlik.
Fészek a kiciskkel
A sás és gyékényállomány között éppen rábukkanhatunk fészkére, mint az öreg fűzfák terebélyes odvaiban. Főleg növények gyenge hajtásait, békalencsét, gabonavetések friss hajtásait, növényi magvakat és gumókat fogyaszt, de kiegészítő táplálékként elfogyasztja a vízi férgeket, apró csigákat, rovarlárvákat, halikrát, ebihalat.
Forrás: Pénzes Bethen - Halaink
| |