Csomók, kötések
2009.10.20. 21:55
A csomó szükséges rossz a horgászzsinóron. Ártalmas hatását csökkenti, ha nedves a damil, amikor kötjük. A leggyakrabban alkalmazott csomókat az alábbi cikkben foglaltuk össze, képes illusztrációkkal szemléltetve az egyes lépéseket.
Csomók, kötések
Jó tanács: Erősebb zsinórral (pl. 40-es) addig gyakoroljuk otthon, amíg biztonsággal meg tudjuk csinálni. A bemutatott csomókat a valóságban könnyebb megkötni. A zsinórt az összehúzása előtt nedvesítsük be, majd a kötést óvatosan húzzuk össze.
Hurokkötés: Arra szolgál, hogy egy zsinór végére hurkot kössünk, pl. egy előke beakasztásához. A hurkot kétszer bujtatjuk át.
Az előke behurkolása: Nagyon finom szerelékeknél, mint amilyen a finom úszós horgászatnál, nem iktatunk be forgókapcsot, hanem az előkét közvetlenül a főzsinórra kötött fülbe hurkoljuk be. Az előke általában gyengébb, mint a főzsinőr. (pl. 14-es főzsinórhoz 12-es előke dukál)
Lapkás horog kötése: Ezzel a csomóval a lapkás horgokat kötjük az előkére vagy a főzsinórra.
Füles horog kötése: Ezzel a csomóval füles horgokat vagy forgókapcsokat kötünk a zsinórra.
Ütközőcsomó: Ez a fózsinóron elcsúsztatható csomó arra szolgál, hogy megakadályozza a zsinóron a szerelék egy részének továbbcsúszását, így belehet állítani a csúszóúszós szerelék mélységét.
Két zsinór összekötése: Ezzel a csomóval két zsinórt kötünk össze egymással
Clinch-csomó: A kötést forgókapcsok rögzítésére használjuk. A zsinór szabad végét átbujtatjuk a zsinórfülön, majd a két szálat összecsavarjuk. Ezután a zsinór szabad végét először a csavarmenet alatt, majd a nagy szabad fülön vezetjük át.
Páternoszter hurok: A kötést oldalelőkék készítésekor használjuk. Először készítsünk egy hurkot 8-10 menettel, majd a menetek felénél fűzzük be a hurok szabad öblét. Ezután már csak a zsinór két végét meghúzva fixálnunk kell a keletezett fület.
|