| Főoldal : A menyhal és horgászata (+videó) |
A menyhal és horgászata (+videó)
2009.12.14. 22:17
Ha folyóink hőmérséklete 10 °C alá csökken eljön a menyhal horgászatának ideje. Igazi kihívás horogra csalni e kis ragadozónkat. Kiváló szórakozásban lehet részünk a horgászatuk közben, a menyhalak igazi felüdülést hozhatnak a téli, horgászatokban szűkös napokon is.
A menyhal és horgászata (+videó)
Feje felülről lapított, akárcsak egy békáé. Öblös orrnyílásai előtt apró bőrnyúlványok találhatók. Szája alsóállású és széles nyílású. Alsó álkapcsán egy hosszú bajuszszál van, amely csak ennél a hazai halfajnál található, ezáltal könnyű felismerni.
Teste leginkább a harcsáéhoz hasonlítható. Nyálkás bőrén apró pikkelyek találhatók. A háta és az oldalainak felső része barnászöld, sötétbarna márványozottsággal. Oldalainak alsó része és a hasa piszkosfehér. Hasúszója és valamennyi úszója sötétbarna, szürkesbarna foltokkal ellátottak. A tőkehalfélék családjába tartozik.
Egész Európában őshonos, kivéve a déli részeket. Elsődlegesen folyóvízben él. Igényli a tiszta, alacsony hőmérsékletű és oxigénben gazdag vizet. Különösen jól érzi magát a pisztráng- és pénzes pér-színtájakon. Hazai folyóink – továbbá a Balaton – rejtett életű, meglehetősen nehezen horogra csalható hala. A nap legnagyobb részét a part menti kövek zegzugos részeiben tölti. Nappal szinte mozdulatlan, alkonyatkor válik aktívvá. Az éj leple alatt sokat mozog, biztonságosan tájékozódik.
Ívása decembertől február végéig tart. Kisebb – nagyobb csapatokban keresi fel hagyományos ívóhelyeit, melyek a part közeli kövek között találhatók. Egy – egy nőstény 300.000 – 500.000 ikrát rak le évente. Mivel 2 – 5 °C hőmérsékleten ívik, ezért 40 – 70 napra van szükség lárvája kikeléséhez.
Közismert ikra- és ivadékfogyasztó, ezért pisztrángos vizekben és tógazdaságokban nem nézik jó szemmel. Hazai halászati hasznosítása jelentéktelen. Annál nagyobb a téli horgászati jelentősége.
Horgászatára az alkonyat, éjszaka a legalkalmasabb napszak. A Rábán és a Dunán is az alkonyati órákban kerül a legnagyobb számban horogra. A menyhal horgászata nem igényel különösebb felszerelést. Megfelelő a finomabb pontyozó bot, feeder bot, 25 – 30-as méretű zsinór (ez természetesen a helyi sajátosságok miatt eltérhet), 50-80 gr-os tányérólom, és minél hosszabb szárú 2-4-es méretű horog.
Rendkívül mohó halnak tekinthető, ezért csalizását sem kell túlbonyolítani. Csaliként használható előhal, halszelet, gilisztacsokor vagy akár máj- és tüdődarabka.
Sikeres csalikombinációnak bizonyul a gilisztafürt és halszelet egyvelege. Kapása heves, szinte lerázza a botot a tartóról.
November 18-tól lépett életbe a menyhal méretkorlátozására vonatkozó
jogszabály. Ennek értelmében a 20 cm alatti menyhalat egész évben tilos
megtartani.
A menyhal annak ellenére, hogy méretkorlátozással védett faj lett, ezután
sem számít be a napi 5 darabos nemes hal kvótába, így menyhalból, mint más
egyéb halból a felnött horgász továbbra is napi 10 kg-ot, míg a gyermek
horgász 5 kg-ot foghat és tarthat meg.
A következő videóban Erdei Attila mutatja be, miként horgászik menyhalra:
Felhasznált irodalom: Pénzes Bethen - Halaink
| |