Ha szeretnél a Halradar horgászportál társszerkesztője lenni, akkor jelentkezz a rekordlista@gmail.com e-mail címen. Kiből lehet társszerkesztő? Mindnekiből, akinek van ötlete az oldal továbbfejlesztésére, híreket, cikkeket írna a portál számára.
Sokan hangoztatják, hogy kétféle horgász létezik: az egyik, akinek már van rakós botja, a másik, akinek lesz. A cikk elolvasása és a tapasztalatok leszűrése után remélem, mindenki kedvet kap, hogy ezt a technikát is kipróbálja, hiszen komoly eredmények érhetők el vele.
Pontyozás rakós bottal
Sokan hangoztatják, hogy kétféle horgász létezik: az egyik, akinek már van rakós botja, a másik, akinek lesz. A cikk elolvasása és a tapasztalatok leszűrése után remélem, mindenki kedvet kap, hogy ezt a technikát is kipróbálja, hiszen komoly eredmények érhetők el vele.
Magát a horgászbot típusát az észak-francia Roubaix városáról nevezték el, valószínűleg azért, mert ezen a területen alkalmazták először. Többen tévesen a belgákat tartják e módszer atyának. Angliában viszont csak a 80-as években terjedt el a versenyhorgászoktól kiindulva, ekkor látták be, hogy a világversenyeken e eszköz használata nélkül nem tudják felvenni a harcot.
A rakós botokat kétféle változatban készítik, az egyik a „put in”, a másik pedig a „put over” megoldás. A „put in” megoldásnál a felső bottag kerül az alsóba, míg a „put over” kialakítás esetén a felső tagba kell az alsót helyezni. Napjainkban már szinte kizárólag a „put over” megoldást alkalmazzák a gyártók.
A rakós bot használhatóságát nagymértékben meghatározza, mekkora a belógása. A belógás a spicc vízszintestől való eltérését jelenti, ami ha túl nagy, akkor alkalmatlanná válik az adott bot a horgászatra. A belógást a bot anyaga és minősége határozza meg. Ezért is érdemes kicsit nagyobb költséget ráfordítanunk az első rakós botunkra.
A felirat is jelzi, hogy ez egy pontyozásra alkalmas rakós.
A rakós bot nagy előnye, hogy a csalink vezetését tetszés szerint változtathatjuk: engedhetjük, hogy a sodrás vigye magával, visszatarthatjuk vagy teljesen meg is állíthatjuk, alkalmazkodva a halak kapásához, a halfajokra jellemző táplálkozási módhoz.
Előnyös (versenyhorgászoknál nélkülözhetetlen), ha rendelkezünk 2-3 topsettel, melyek mindegyikébe más-más vastagságú gumit fűzünk, kialakítunk egy keszegeset és egy pontyosat, ezáltal horgászat közben is gyorsan reagálhatunk a megváltozott körülményekre.
Pontyozáshoz legjobban a csőgumik és a duplán spiccbe fűzött színes spiccgumik váltak be. Ezen gumi segít a halat a szákba terelni, itt nem a botunk hajlékonysága őrli fel a megakasztott hal erejét, hanem maga a gumi hivatott ezt megtenni. Érdemes a bot első 2-3 tagját begumiznunk, ami 2-3,5 m-es bothosszt jelent. A gumihoz a zsinórunkat legkönnyebben a horgászboltokban kapható stonfo segítségével rögzíthetjük, de a gumira kötött csomó („görcs”) is alkalmas erre a célra. Csőgumik közül a legjobban bevált méretek hazai vizeinken pontyozáshoz: 2,8 – 3,3 mm közötti átmérővel rendelkező gumik. Pontyozásnál a dupla gumit két egymás mellett futó 1 – 1,8 mm vastagságú gumival készítjük. A vékonyabb méretek (1,2 – 1,4 mm) már alkalmasak a hazai átlagos pontyok (1,5 – 4kg) erejének felőrléséhez. A gumit időnként célszerű ellenőrizni és szükség esetén cserélni. Apró tipp, hogy néha szilikonos folyadékot csöpögtetni a gumira, hogy a botban könnyebben tudjon mozogni.
Pontyozásra alkalmas gumi.
Rakós botos horgászathoz alapvetően kétféle zsinórt használhatunk. A fluorokarbon zsinórok tiszta vízben előnyösek és csak a nagyobb halak esetében vesszük hasznát az alacsony nyúlásnak és a merevségnek. A lágyabb zsinórok a kapástalanabb időszakokban, finom kapások esetében bizonyulnak eredményesnek. A leggyakrabban használt zsinórméretek: 0,8-0,12-0,14-0,16-0,18 mm átmérőjűek. Pontyozáshoz az erősebb 0,16-0,18-as damilok alkalmasak, de nem kell megijedni a vastagabb (0,22-0,28 mm) zsinórok alkalmazásától sem, hiszen így rakós bottal is eredményesen kifáraszthatunk akár 10 kg-os pontyokat is. Az előkezsinór esetében is a minőségi darabokat válasszuk. Pontyozáshoz a 0,10-0,12-0,14-es előkék alkalmasak, de aranyszabály itt sincs, mindig a pontyok méretéhez és a mederviszonyokhoz igazítsuk a szerelékünket, merjünk kísérletezni és tanulni a hibáinkból!
A rakós botot szinte mindig rövid szerelékkel használjuk. Előnyeit akkor tudjuk a legjobban kihasználni, ha az úszó minél közelebb van a spicchez. Átlagos körülmények között a 30-60 cm mondható ideálisnak. Ettől eltérhetünk persze erősen szele időben vagy olyan vízen, ahol nagyobb a sodrás.
Hagyományos alakú úszók rakós botra.
A folyóvízre alkalmas modell.(forrás: Energofish)
Pontyozáshoz mindig erős kivitelezésű úszót alkalmazzunk. Az úszó méretét a víz mélységével és az áramlás sebességével kell összhangba hoznunk, nem a halak mérete a döntő szempont, mint a többi módszernél. Az következő táblázat általánosságban mutatja meg az ideális úszóméreteket.
Vízmélység (m)
Úszó súlya (gr)
1
0,3-0,4-0,5-0,75
1,5
0,4-0,5-0,75-1-1,25
2
0,5-0,75-1-1,25-1,5-2
2,5 - 3
0,75-1-1,25-1,5-2-2,5-3
> 3m
1-től akár 4-5-ig
A klasszikus úszókon kívül használhatunk ún. „disc” vagy „nyalóka” úszót. Ezek az úszók beállnak a sodrás irányába és mivel a kialakításuk áramvonalas, így a sodrás kevésbé hat rájuk. Alkalmasak a nagyobb sodrású folyókon, csatornákon való horgászatra.
Sörétólom készlet.
Ólmok esetében a lágy sörétolmókat használjuk, mert ezek felhelyezésnél nem roncsolják a zsinórt és a jól elhelyezett ólmok a gubancolódás elkerülésében is segítségünkre vannak. A jó minőségű ólmok drágábbak, de megérik a befektetést. Alapelv a finomszerelékes horgászatoknál, hogy az ólom kb. 80%-át a horogtól távolabb, 60-70 cm-re helyezzük el, míg a fennmaradó részt a horoghoz közel, az előke fölé tesszük, ez fog jelzőként szolgálni.
A horog megválasztásánál is érdemes a minőségi horgokat szemügyre venni, hiszen elég dühítő, ha a gyengébb minőségű horog elhajlik a terhelés alatt és emiatt veszítjük el a pontyunkat. Méretben a 16-14-12-10-es horgok a megfelelőek, de nagyméretű pontyokra horgászva a nagyobb tartományoktól sem kell megijednünk, választhatunk 8-as vagy akár 6-os horgot is.
Írta:Jakus Ádám (Halradar horgászportál) Felhasznált irodalom:Horgászhalaink XVI. – Pontyhorgászat modern módszerekkel
Képek: Internet
Nagyon jó blog cikk!
A gumikról itt is lehet részletesebben olvasni.