Ha szeretnél a Halradar horgászportál társszerkesztője lenni, akkor jelentkezz a rekordlista@gmail.com e-mail címen. Kiből lehet társszerkesztő? Mindnekiből, akinek van ötlete az oldal továbbfejlesztésére, híreket, cikkeket írna a portál számára.
Apró rezdülések, nádmozgások, komolyabb mozdulások amelyek jelzik a ponty tartózkodását a nádban és mindezek egyben a horgászban keltendő érzés indikátorai is. Mi is ez az érzés? Milyen az, amikor felfekszik az úszó és kezdetét veszi a „párbaj”?
Pontyozás nádasban
A bevezetőben is próbáltam a módszer különleges világa felől megközelíteni a nádi pontyozást, hiszen nagyban különbözik ez a többi módszertől. A nád minden rezdülését figyelnünk kell, de mindez kevés, ha nem tudjuk értelmezni a jeleket. A jelek értelmezésével megtalálhatjuk a legmegfelelőbb horgászhelyet és sikeres nádi pontyhorgászokká válhatunk.
Horgászhely megválasztásánál tehát a feladatunk, hogy a pontyok jelenlétére utaló jelenségeket megkeressünk. A helyválasztásnál fontos, hogy mi keressük meg a halakat és ne várjuk azt, hogy majd ők megtalálják a helyet, ahol mi horgászunk, hiszen a pontyok egy jól megszokott útvonalon mozognak és csak hosszas szoktató etetéssel lehet őket erről az „ösvényről” elmozdítani. Ahol látjuk, hogy fürdik a ponty, a nádak egyértelműen jelzik a ponty jelenlétét, fel-fel szállnak kis náddarabok, „forr” a víz, durr a ponty, nagyobb mennyiségben van jelen vándorkagyló, ezek mind-mind a megfelelő helyre utalnak és jelzik, hogy megtaláltuk, amit kerestünk. Túl alacsony (50 cm-nél kisebb) vízmélységű helyeken nem érdemes az esetek többségében próbálkozni.
Ideálisnak tűnő horgászhely.
Érdemes a már kiválasztott helyet jobban szemügyre vennünk. Vizsgáljuk meg, hogy a fenéken milyenek a mederviszonyok, a nádtorzsák helyzete, a hal menekülési útvonala mennyire „bokros”. Olyan helyet válasszunk csak, ahol a nádban találunk egy kis „tisztást” és a menekülő útvonal is esélyt ad a mi számunkra is és nem fogja mindig a hal elvesztését okozni.
Tehát a nádi pontyozás nem egy finom műfaj, pontosan a terepi adottságok miatt. A felszerelés mindenképen erős, durva cájg, amivel gyorsan felőrölhetjük a nád sűrűjébe menekülő ponty erejét, de még esélyt adunk neki a menekülésre, hiszen akkor kihívás a horgászat, ha közel egyenlők a feltételek.
A hely kiválasztását követően ejtsünk néhány szót a felszerelésről, első ízben a horgászbotról. Nem kell túl hosszú bot, az csak gátol minket a nádban való horgászatban, a 3,30-as és 3,90-es méretek és az ezen tartomány közötti típusok a legmegfelelőbbek. Erőben azonban nem szenvedhetnek hiányt, az 50-180gr dobósúly közöttiekkel lehetünk a legsikeresebbek. A bot semmi esetre se legyen túl lágy, mert ekkor nem tudjuk a hírtelen meginduló halat a nádtól elterelni, ami a hal leakadását fogja eredményezni. A „B” vagy „C„ akciójú botok az ideálisak, melyek elég kemények és robosztusak a kissé erőszakos fárasztáshoz is. A bot megválasztásánál az alapvető tényezők: a halak mérete, vízmélység, a csónak és a nád távolsága. Mindig ezen tényezőknek legmegfelelőbb botot válasszuk ki.
Matuzsálemek.
A felszerelés következő eleme az orsó. Peremfutó orsó használata ajánlott, ezekből is a 40-es 50-es méretek. Orsó a nádi pontyozás során kiemelten fontos eleme a felszerelésnek. Csak olyan orsót vásároljunk, amely nem tartalmaz műanyag anyagokat, legyen fém a háza is és a dob is, mert szükségünk lesz az erejére, amikor a nádból, nádtól próbáljuk elterelni az aranyhasút. Továbbá az ilyen masszív orsók rendelkeznek megfelelően kemény fékrendszerrel, ami szintén szükséges. Vásárlás során ne azt nézzük, melyikben található a több csapágy, mert nem ez a fő mutató, hanem azon anyagok minősége, amelyből készült, és legyük igényesek a vásárlás során, a masszív darabokat preferáljuk. Ez nem jelenti azt, hogy csakis drága orsók jöhetnek szóba!
Zsinórból lehetőség szerint a monofil vonalat válasszuk, mert ezen zsinórok nyúlása a fárasztás közben előnyünkre lehet. A fonott zsinórok (első generációsok) megfeszült állapotban sérülékenyebbek, mint a monofilok. A ponty természetes tápláléka, mint tudjuk a vándorkagyló, amely könnyen elvághatja a megfeszült fonott zsinórt. Méretekben a 0,30-astól a 0,40-es méretekig gondolkodjunk. A kisebb pontyok erejét a 30-as zsinórok is felőrlik a nádi peca során, a nagyobbakhoz válasszuk az erősebb damilokat. A meghorgászott hely terepviszonyai, pontyok mérete, botunk robosztusa szerint válasszuk a legideálisabb méretet, de sose essünk túlzásba és ne durvítsuk túlságosan el a szereléket, mert az a kapások drasztikus csökkenéséhez fog vezetni!
Milyen horgot válasszunk? Erőset!! Erőset, amely a nagy terhelés hatására sem hajlik, törik el. Méretben már a 6-ostól egészen az 1-esig alkalmasak a nádi pontyozásra. Vastaghúsú horgot alkalmazzunk, mely jó és biztos akadást eredményez a bevágás során, hiszen a nádba való betörést csak így tudjuk elkerülni. A horog éle legyen tökéletes, és csalizásnál a horog hegyét ne hagyjuk kint, mert könnyen beleakadhat a kis nádtorzsákba a mederfenéken, ami oka lehet kapástalanságunknak.
A szerelék következő elem az úszó, azonban előtte a nádi pontyozás módszeréről is szólok pár szót, hiszen az úszó megválasztása ehhez igazodik. Az úszó a kapást úgy jelzi, hogy kiemelkedik a vízből vagy felfekszik a víz felszínére. (feltolós vagy felfektetős úszós módszer) Ezek azok a pillanatok, amelyért megéri ezt a technikát alkalmazni a ponty horgászatára. Amikor megtörténik az úszó felfekvése, a bevágás már azonnal következhet. Az úszónk legyen hosszú antennás, ekkor fogja a kapást jól és egyértelműen jelezni. Méretben a 2-3-4-5 gr-osak a megfelelők, de mindig az aznapi horgászat feltételei (pl:. szél) szabják meg az alkalmazott nagyságot.
Megfelelő úszótípusok.
Nádi pontyozás során két etetésről beszélhetünk, a szoktató és a horgászat során történő etetésről. Ne használjunk etetőanyagnak darát, csak szemesanyagot. Így szelektálhatjuk a kisebb pontyokat, keszegeket. Kukoricát főzhetjük, áztathatjuk is. Érdemes az ízesítéssel is megpróbálkoznunk. Lehűlő, felmelegedő vizekben az édesebb aromák, a már „meleg” vízben a büdösebb ízesítéseket alkalmazzuk. A szoktató etetés első 2-3 napján tegyünk búzát is a kukorica közé, így a keszegek „kifürdik” az iszapot az aljzatról, majd csak kukoricával etessünk. Csalinak is kukorica a javasolt, az amivel etetünk. Eredményes lehet nyári nagy melegben a fokhagymás ízesítés. Horgászboltokban is kapható, de azok nem az igaziak és ráadásul az áruk is borsos az elkészítési költségekhez képest. Törjünk pár gerezd fokhagymát le kis befőttesüvegbe, majd áztassuk bele a kukoricát és már kész is a házi készítésű, igazán fogós fokhagymás kukoricánk.
Áztatott öregkukorica.
A nádi pontyozás fő időszaka júniustól áprilisig terjed. Ezekben az időkben a kora reggeli, hajnali órák, az alkonyatok a legeredményesebbek. Ahogyan melegszik az idő, beköszönt a kánikula, úgy érdemes nekünk is az pirkadatot és az alkonyatot választanunk.
Szerelék elkészítésénél az úszót szereljük csúszóra, mert így könnyebben tudunk majd pontosan bedobni. A horog fölött az ólmozást 5-7 cm-re helyezzük el egybe, ha finnyásak a halak, akkor a főólmot helyzetét kicsit átvariálhatjuk, feljebb helyezhetjük.
Fárasztás során az erős szereléssel meglephetjük halunkat is megakadályozhatjuk a nádba való menekülését. Próbáljuk minél hamarabb a felszínére hozni és pipáltatni. A lehető leghamarabb szákoljuk meg. A megfogást követően mindig bánjunk kíméletesen a hallal. Helyezzük pontymatracra, majd lehetőség szerint fertőtlenítsük a horog ütötte sebet. Fényképezzük le halunkat,majd engedjük vissza azt éltető elemébe! (Catch & Release)
Kívánom mindenkinek, hogy élje át e módszer minden szépségét egy kellemes horgászat alkalmával, lássa a nád mozgásait, a burványlásokat, a felszálló kis náddarabokat és főként az úszó vízfelületre történő felfekvését.
Írta: Jakus Ádám (Halradar horgászportál) Képek: Internet
szia,
Én Csopakra szoktam járni/Balaton..északi rész/
ott hatalmas nagy a nádas.sok réttel,! teljesen egyet értek a hely kiválasztásával,,,de van még valami!!
mivel valóban kagyloval is táplálkozik a ponty..igy aznak a hélyát kiüriti magából,,
ami apro fégyesnek látszik ha lenézel a tó aljára,,
innen lehet tudni hogy járt /jártak/ e az etetésen a hal /halak/..
hol szoktam horgászni,megtekintheted a képeimnél,,
szia és görbüljön