Facebook

Facebook 

Halradar horgászportál a Facebookon. Csatlakozz Te is hozzánk! (Kattints!)

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Menü
     
Növény- és állatvilág
     
Horgászat szabályai
     
Halak csoportosítása
     
Horgászmódszerek
     
Az oldal látogatotsága
Indulás: 2007-01-23
     
Óra

     
Felmérés
Drágának találod-e a 2011-es engedélyárakat és szövetségi hozzájárulásokat?

Igen (30 / 65%)
Nem (3 / 7%)
Hasonlóak a tavalyihoz (9 / 20%)
Az ár miatt nem(tudok) vált(ani)ok engedélyt (4 / 9%)

Szavazatok száma: 46

Létrehozás időpontja:
2011-02-26 08:06:17

Szavazás lezárva:
2011-04-15 09:51:41


Lezárt szavazások
     
Időjárás

Hogy ne érjen meglepetés a vízparton

Időjárás előrejelzés
     
Próbáld ki magad!

Ha szeretnél a Halradar horgászportál társszerkesztője lenni, akkor jelentkezz a rekordlista@gmail.com e-mail címen. Kiből lehet társszerkesztő? Mindnekiből, akinek van ötlete az oldal továbbfejlesztésére, híreket, cikkeket írna a portál számára.

 

     
Nézdd meg őket!
     
Iratkoz fel te is!
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A szerkesztő

Köszönöm hogy benéztél! Gyere vissza máskor is.

LinkBank

WYW Globál Directory

Magyar Honlap Linkek

Google PageRank

Copyright @Halradar horgászportál

     
Főoldal
Főoldal : A hal bőre, színe, pikkelye

A hal bőre, színe, pikkelye

  2009.05.05. 16:24

Ha a halat kézbe fogjuk és alaposan megnézzük, akkor a test méretiből, az arányaiból, formájából és más jellegzetességeiből sok fontos következtetést vonhatunk le.


A hal bőre, színe, pikkelye

 

Kitalálhatjuk, hogy milyen élete volt, milyenek voltak táplálkozási szokásai és lehetőségei. A hal külső adottságai közül a bőrének, pikkelyezettségének, színének döntő szerep jut a hal életében a horgászok számára pedig mindhárom számos információt hordoz.

 

Egyértelműen megállapíthatjuk életkorát, egészségi állapotát, és még sok más titkot is feltárulhat, amely a hal életében előfordult.

 

A kültakaró- a bőr színe, vastagsága, épsége- árulkodik a hal életmódjáról, lehetőségeiről, betegségeiről, egész múltjáról.

 

A kültakaró, amit a hétköznapi életben csak bőrnek mondunk, a halaknál is fontos szervként működik. Olyan szervként, amely összekötő a környezet és a hal teste között. Méghozzá egy olyan speciális szerv, melynek több funkciója van, és egyben lehetővé teszi, hogy a hal nehéz körülmények között is képes legyen alkalmazkodni a kietlen vízi környezethez.

 

A kültakaró, a bőr elsősorban védi a halat a külső káros hatásoktól. Közben ingerfelfogó szervként is működik. Súrlódást csökkentő szerepe is van.

 

A hal bőre kétrétegű. A felső hám-, alatta az irharéteg. A hámrétegben több – kevesebb gömbölyű sejt található, mely a nyálkát termeli. E sejtek váladékát érzékeljük, mikor a hal a kezünkben csúszik.

 

Minél „jobb”b a pikkelyborítás, annál vékonyabb a hám- és nyálkaréteg. A tükörpontynál emiatt vastag e két réteg.

 

A nyálkaréteg jelentősen csökkenti a testi és a víz közötti súrlódást. Minél kisebb a súrlódás, annál kevesebb izommunka szükséges a mozgáshoz. Ezenkívül bizonyos fokú mechanikai védelmet is biztosít. Ha a nyálkaréteg megsérül vagy nem termelődik, a hal fokozott fertőzésveszélynek van kitéve, mivel a nyálkarétegben vérfehérjék antitestei is megtalálhatók, melyek védik a baktériumoktól, gombáktól. Ha a hal hámrétege mégis megsérül, akkor a fajra jellemző riasztó hatású anyag szabadul fel, mely jelzi fajtársainak, hogy baj van, veszély van.

 

A hám alatti irharéteg jóval bonyolultabb. Itt már sok hajszálér és idegrost halad minden irányban. Ez a réteg lája el a hámréteget tápanyaggal, itt képződnek a pikkelyek.

 

Képződésük a kis hal önálló életének kezdetekor, az „elúszáskor” kezdődik. A hal színét adó festéksejtek is itt képződnek, halmozódnak fel.

 

A hazai fajok nem olyan színesek, mint az akváriumi fajok, melyek többsége a trópusokról származik. A hazai fajoknak is van azért színanyaguk: fekete, barna, sárga és piros színanyagot termelnek. A színezet mindig faji sajátosság.

 

A színezet nem azért fontos, hogy az embernek legyen miben gyönyörködni, hanem, mert védi a halakat a fénytől, a napsugárzás káros hatásaitól, továbbá segítségével a hal bele tud olvadni környezetébe, így nyújtva számára egy bizonyos fokú védelmet, rejtőzködési lehetőséget.

 

A harcsa vagy a compó például sötétszürke, így beleolvad a mederfenék sötét tónusába. A víz felső rétegében úszkáló küsz vagy a balin fényesen, ezüstösen csillog-villog, így a hasonlóan csillogó víztükörben maradhat észrevétlen.

 

A természet a három alapszín anyagából szebbnél szebb színeket „kever ki”, és ráadásként ezt egy anyagcsere termékkel, a guaninnal is bevonja. Ezt a szélhajtó küsznél megcsodálhatjuk.

 

Érdekes, néha kék meg zöld halakt is megfigyelhetünk, pedig ilyen festékanyaga nincs a halaknak. Ezt struktúraszíneződésnek nevezzük, melyet a fény visszaverődése idéz elő – csak ilyennek látjuk. A fény több fénytörő közegen áthaladva komponenseire bomlik, úgy verődik vissza a test felszínéről, melynek eredményeképp nagyon színes, nagyon szép halat látunk.

 

Színezésbeli rendellenesség a halaknál nagyon ritkán fordul elő. Néha esetleg megjelenik az albinizmus, amikor a fehéres szín dominál. Vagy az ellentéte a melanizmus, amikor a fekete, sötét színárnyalat az uralkodó. Én egyikkel sem találkoztam még, csak az irodalomban olvastam róla. Általában ivadékkorban, az oldalvonal tájékán megindul a pikkelyképződés. Ezek a pikkelyek általában kicsik és áttetszők. Idővel egyre nagyobbak lesznek, és tetőcserépszerűen fedik be a testet.

 

A pikkely a hal egész élete során folyamatosan növekszik. Nyáron gyorsan, télen alig. Így alakul ki a koncentrikus növekedési gyűrűk sorozata. A világosak nyáron a sötétek télen. Ennek alapján megállapítható a hal életkora.

A nagy pikkelyű halaknál, mint a ponty, ezt könnyű megfigyelni. De a kis pikkelyű halaknál, pl. compó, menyhal, alig látható. A csukánál, botos kölönténél pedig parányi „bőrkeményedés” jelzi a pikkelyt. A hazai halak zöme azért pikkelyesnek mondható. Két fő típus dominál: a kerek pikkely, mely a pontyféléknél található és jellemzője még a sima felület. A fésűs pikkelyt az apró fogak érdessé teszik. Ilyen van pl. a sügér- és gébfélék testén.

Egyes halfajokra, pl. az ezüstkárászra a fejlett pikkelyek jellemzőek, míg pl. a csíkfélékre az apró, csökevényes pikkelyek. A harcsának vagy a kölöntének nincs is pikkelye. Viszont náluk az irharéteg jóval fejlettebb és nyálkásabb is, amely sok mindentől megvédi őket.

 

A legtöbb halfaj fejére nem nőnek pikkelyek, kivétel a lápi póc. Kivételes esetben ráhúzódhat az úszókra is, erre a pisztráng a megfelelő példa. A magyar halfaunában a compónak és a csíkféléknek van a legkisebb pikkelye.

 

Érdekesség, hogy az angolna pikkelye, csak hároméves korában kezd el nőni. A tüskés pikót nem pikkelyek, hanem csontlapocskák védik a külső bántalmaktól. A kecsege testét pedig a pikkelyek helyett öt sorban elhelyezkedő csontvértek védik a külső behatásoktól.

 

Miután a hal bőrét, pikkelyezettségét megszemléltük, fontos megemlíteni a hal egészségi állapotára utaló néhány küllemi tünetet is.

 

Ha fokozott nyálkaképződést tapasztalunk, - gondoljunk arra, hogy valamilyen külső élősködő idézi elő, ami nagyon irritálja a halat. Ha kisebb-nagyobb felrakódást látunk a bőrön, az feltételezhetően gombás eredetű betegedést jelezhet. A világosszürke halpenészt szintén gomba okozza. Ennél masszívabb felrakódás akár pontyhimlő is lehet. Jól látható élősködők a halpiócák, haltetvek, melyek folyamatosan gyötrik, gyengítik a halat, és ráadásul sebzésükkel „kaput” nyitva, lehetővé teszik a bejutást a kinti kórokozók számára. Ilyen tüneteknél szakember segítségét kel kérni.

Írta: Dr. Papp Károlyné

 

Cikk a 2009. májusi Magyar Horgászban jelent meg!

 

Cikk az alábbi linken megtekinthető pdf formátumban:
//halradar.gportal.hu/portal/halradar/upload/394118_1271574907_06113.pdf

 

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
     
Környezetvédelem
     
Akvarisztika
     
Fogási napló
Friss bejegyzések
A blogban még nem található bejegyzés.
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
     
Névnap :)

     
Facebook
     
Halaink horgászata
     
Képek
     
Videók
     
Horgász konyhája
     
Hőtérkép/10 percenként frissül/
Hőtérkép
     
Chat
Kerüld a hirdetést, trágár beszédet!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     
Partnereink
Tisza - tó tiszafüredi horgászportál

Horgásszunk. hu horgászportál

Pecamagazin

Horgászbázis

Halmánia


     
Frissítés ideje
     

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal